Výstava fotografií

1. 7. 2011 - 15. 10. 2011
Ambity želivského kláštera
Martin Kos (Světlem proti tmě – reflexe z želivského kláštera)

Světlo proti tmě

Díváme se kolem sebe a uchováváme si v paměti obrazy, dojmy složené z vibrujícího setkání světla a tmy, vykrajované naší vlastní neostrostí, protože kdo by si mohl vzpomenout zcela jasně, ostře. Ptáme se, ptáme se jako malé děti, co jsme a jací budeme, ptáme se, co se skrývá za závěsem, čí ozvěny kroků tu krouží po chodbách, kam vedou schody, které náhle mizí za rohem, k čemu to černé slunce nemocničních lamp, k čemu jen? Dotýkáme se stop, nejasně vyznačených v prachu, naznačených ve vzduchu, stop v nás. Čí stopy se tu proplétaly? Ptáme se a necháváme naši představivost vytvářet nové světy, světy složené ze vzpomínek, z prožitků, z kapek světla a z kapek tmy. Ano, to jsme my. Tak cítíme, světlem proti tmě.

Jsem vděčný za zdejší ticho. Ticho, které mi umožňuje jasněji vnímat ozvěny lidskosti, které naplňují zdejší zdi. Narážíme na sebe na chodbách Želivského kláštera, kde se stopy minulosti překrývají s naléhavou přítomností. Nejen v útržcích prožitků z lidského kaleidoskopu. Každým krokem se ubíráme a cestu nám určí jen práh naší vlastní citlivosti. Vítám Vás ve svém Želivském intimním deníku z posledního roku. Díval jsem se kolem sebe a vnímal.

 

Martin Kos

narozen 8. srpna 1964 v Praze
Zaujatý amatér s nadšením pro fotografii. Barvoslepý (proto jsou jeho fotografie černobílé) a krátkozraký (proto jsou jeho fotografie většinou neostré).
První fotografické krůčky v pozdní pubertě s bakelitovým fotoaparátem německé výroby Beirette. Postupně ovlivňován setkáními s lidmi, s místy, s prostorem a tvorbou jiných fotografů.  Oscilace mezi digitální a klasickou analogovou fotografií. Zajímá se o pouliční fotografii, portréty a městskou krajinu.
Publikuje na internetových fotografických serverech v České republice i zahraničí (www.fotopatracka.cz., www.usefilm.com).
Účastník mnoha seminářů a tvůrčích dílen vedených předními fotografy (Evžen Sobek, Robert Vano, Vojtěch V. Sláma, Jiří Turek, Karel Pobříslo a další)
Člen Svazu českých fotografů.

Výstavy
„Rok české a slovenské nekomerční fotografie“, Praha, Palác Kultury (31. 8. – 2. 11. 2009) – vystavení souboru fotografií v rámci IV. kola skupinové výstavy
„Světlo proti tmě“, Želiv, výstavní síň v ambitu kláštera (1.7. - 30. 10. 2011) – první autorská výstava, fotografické zápisky (výňatky z osobního deníku) z pobytů v želivském klášteře.
 
Publikace
Katalog výstavy Rok české a slovenské nekomerční fotografie, vyd. Fotopátračka.cz, Praha, 2009
Sborník fotografií z mezinárodního setkání fotografů Inter-Photo Camp, vyd. PhotoArt, Praha, 2010

Kontakt
martin_kos@email.cz

 

Informace o instalaci výstavy zde