Magnificat!

Sobota/ Sunday 13. 8. 2011 ve 20:00/ 8 pm

Kostel Narození Panny Marie, klášter Želiv
Tomáš Flégr (CZ/NL)
Recitál Tomáše Flégra (varhany a muselaar)/ Recital of Tomas Flégr (organ and muselaar)
Ch. Erbach, J. Pachelbel, W. Byrd, F. X. Brixi a další
V ceně vstupenky 150 Kč je zahrnuta mimořádná večerní prohlídka kláštera s výkladem.

Varnsdorfský rodák, varhaník, Tomáš Flégr (*1975), se věnuje hře na královský nástroj od svých dvanácti let. Je absolventem Pražské konzervatoře (ve třídě Prof. Jana Hory), Akademie múzických umění v Praze (ve třídě Prof. Jaroslava Tůmy) a Universität der Künste v Berlíně (ve třídě Prof. Leo van Doeselaara).

Působil řadu let jako varhaník chrámu sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu, šest let byl regenschorim křižovnického chrámu sv. Františka z Assisi u paty Karlova mostu v Praze. V současnosti je varhaníkem chrámu sv. Antonína Paduánského v nizozemském Utrechtu. Kromě varhanní hry se v Nizozemsku věnuje i studiu ve hře na eiaard(věžní zvonohra).

Své mnohaleté hudební úsilí obohatil nejen četnými koncerty v Čechách a v zahraničí, ale také účastí v mezinárodních soutěžích. V roce 2005 a 2007 byl finalistou mezinárodní varhanní soutěže Jana Pieterszoona Sweelincka v Amsterdamském Oude Kerk, stal se rovněž vítězem Muffatovy soutěže v rakouském opatství Schlägl. Od roku 2002 se věnuje organologickým aktivitám pod vedením nizozemského varhaníka, muzikologa a organologa Petera van Dijka. Spolu s ním se již třetím rokem podílí na objevování historických varhan na subtropickém ostrově Gran Canaria, kde rovněž v Templo Ecuménico natočil své první CD.