V roce 2017 je festival Musica Figurata jako takový v želivském klášteře dočasně přerušen. Klášter však i v letošním roce pořádá sérii koncertů (mj. na nově zrestaurované varhany), několik ohnivých show, šermířských klání a dalších programů. Detaily naleznete zde.

Festival Musica Figurata vznikl v roce 2010 při příležitosti zapsání želivského kláštera na seznam národních kulturních památek České republiky. Díky zájmu želivských premonstrátů se festival stal na několik let významnou kulturní událostí sezóny. Festival se vyznačoval vytříbenou dramaturgií a hostil přední české i zahraniční umělce a soubory známé z Pražského jara i z prestižních zhraničních pódií. Za sedm let existence festival navštívilo přes 5000 posluchačů, festival uvedl přes 70 koncertů, mezi nimi 6 novodobých premiér skladeb z historických hudebních sbírek želivského kláštera, nebo jiných archivů a několich těchto počinů nahrál i Český Rozhlas:

 

Veškeré výtěžky z koncertů, prostředky z grantů a další podpory, včetně podpory želivského kláštera, byly použity na propagaci želivského kláštera, pro který byl festival primárně určený, propagaci festivalu a na honoráře účinkujících. Festival by nemohl existovat bez 2500 hodin muzikologické, fundraisngové a produkční práce, která probíhala po celou dobu bez nároku na honorář. Organizátory festivalu však tato činnost těší a jsou odhodlaní v ní i nadále pokračovat.

Festival Musica Figurata v současné době hledá novou podobu a spolupráci se zajímavým místem nebo místy. Dramaturgie se zaměřením na novodobé premiéry duchovní a komorní hudby s vazbou na místo, stejně jako profesionální umělecká úroveň, zůstávají záměrem pořadatelů i nadále.

 

Těšíme se s Vámi na shledanou v létě 2017 nebo později.

Marika Pečená, Hana Konvalinková a Společnost pro duchovní hudbu