Violino virtuoso

Sobota/ Saturday 9. 7. 2011 ve 20:00/ 8 pm

Kostel Narození Panny Marie, klášter Želiv
Recitál houslového virtuosa Jaroslava Svěceného/ Recital of Czech violin virtuoso Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený (housle), Josef Popelka (varhany)
Kombinace houslí a varhan umožňuje široké využití neobvyklých zvukových možností a dává prostor pro interpretaci skladeb světově proslulých i málo hraných autorů.
V ceně vstupenky 190 Kč je zahrnuta mimořádná večerní prohlídka kláštera s výkladem.

Jaroslav Svěcený je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.

Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin.
Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd.
Jaroslav Svěcený doposud natočil 40 CD s díly světových a českých autorů. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní ceny Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem "VIOLINO" představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století.

 

Josef Popelka studoval na Hudební fakultě AMU v Praze u prof. Jiřího Reinbergra a prof. Jana Hory. Studium zakončil souborným provedením Bachova Umění fugy. Ve studiu dále pokračoval ve Výmaru u prof. J. E. Köhlera a v Menchelenu v Belgii u prof. F. Peeterse. Významné ocenění získal na mezinárodní soutěži Pražského jara v roce 1979, kdy obdržel titul laureáta a 2. cenu (1. cena nebyla udělena).

Jeho mimořádně široký koncertní repertoár obsahuje skladby od baroka po současnost. Josef Popelka je vynikajícím interpretem varhanního díla J. S. Bacha, ale zvláštní pozornost věnuje též současné české skladatelské generaci (Luboš Sluka, Zdeněk Pololáník, Petr Eben, Juraj Filas, Miloš Sokola ad). Vytvořil řadu vynikajících nahrávek pro CD. Pedagogicky působí na Hudební fakultě AMU v Praze.