Kdo sám nehoří, nemůže zapálit jiné | Podvečerní nálady raného romantismu
Sobota/ Saturday 27. 7. 2013 ve 20:00/ 8:00 pm
Ambity želivského kláštera | Cloister of the Monastery
Kdo sám nehoří, nemůže zapálit jiné | Podvečerní nálady raného romantismu
Alena Hönigová – kladívkový klavír | Raitis Grigalis – baryton (Lotyšsko/Švýcarsko)
Robert Schumann – písňový cyklus Láska básníkova (1840) pro sólový baryton a klavír
Franz Schubert – Klavírní sonáta a-moll D. 784, Robert Schumann – Faschingsschwank aus Wien (Vídeňský karneval) op. 26
Vstupné 100 Kč/ sleva 80 Kč.
Alena Hönigová vystudovala hru na cembalo na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Giedré Lukšaité Mrázkové a Zuzany Růžičkové. V letech 1999 - 2004 pokračovala postgraduálním studiem na Schola Cantorum ve švýcarské Basileji v oborech sólové cembalo, fortepiano, improvizace a generálbas. Jejími učiteli zde byli Andrea Marcon, Edoardo Torbianelli, Jesper Christensen, Gottfried Bach a Emmanuel le Divellec.
Ve Schole Cantorum od roku 2001 působila též jako korepetitorka. Ve Švýcarsku připravila a nahrála projekt ze sbírky „Hashirim ascher lischl´lomo“ od Salamone Rossiho. Ve spolupráci se souborem „La Vinciolina“ vyhrála první cenu na mezinárodní soutěži „Gotha Competition“ na Händelově Festivalu v Göttingenu v roce 2001. V roce 2002 Alena Hönigová založila soubor „Muscadin Baroque ensemble“, se kterým uskutečnila vedle barokních projektů též několik premiér soudobé hudby, včetně opery „Racine´s Esther“ od Borise Yoffe v roce 2006. Jako sólistka na cembalo a fortepiano i jako komorní hráčka spolupracuje s řadou solistů i nejrůznějších hudebních souborů. V letech 2004 až 2010 organizovala v Basileji koncertní řadu v kostele sv. Leonharda. V roce 2005 natočila pro švýcarské rádio DRS2 s flétnistkou Corinou Marti CD „Seicento im Lombardei“ (2006 vydavatelství „Ars musici“), 2007 bachovské CD pro francouzský label „Edition du nopal“ a 2009 nahrávku vokálních a instrumentálních děl Salomone Rossiho („Panclassics“, CH). Na podzim 2011 byla publikována její nahrávka děl J. L. Dusíka pro fortepiano (Koramant Records, CH). Od roku 2011 je uměleckou vedoucí cyklu barokních koncertů v "Dominikánské 8" a v roce 2012 založila hudební festival na zámku v Jezeří, který navazuje bohatou hudební tradici tohoto místa v severních Čechách.
Dirigent a zpěvák Raitis Grigalis se narodil v roce 1975 v Rize, kde i vyrůstal a absorboval bohatou hudební kulturu a pověstnou lotyšskou tradici soborvého zpěvu. Začátky jeho hudebního vzdělání jsou spojeny s hudební školou Emilse Darzinse (která se pozděli stala sborovou školou katedrály v Rize). Posléze vystudoval v Rize hudební Akademii (obor sbormistrovství, 1999). Již během studií účinkoval v mnoha souborech, včetně Rozhlasového sboru v Rize. Ještě během působení v Rize Raitis založil při kostele sv Petra vokální soubor, se kterým se věnoval historicky poučené interpretaci staré hudby.
V roce 1999 odešel Raitis do švýcarské Basileje studovat sólový zpěv na Schola Cantorum Basiliensis (1999-2004). Jeho učiteli zde byli Richard Levitt a Andreas Scholl, posléze spolupracoval na různých projektech také s Evelyn Tubb, Anthony Rooley a Dominique Vellard.
Paralelně se sólovými angažmá je Raitis Grigalis členem různých souborů specializovaných na starou hudbu s nimiž koncertuje po celé Evropě, například Ensemble Gilles Binchois (Dominique Vellard), Ferrara Ensemble (Crawford Young), Josquin Capella nebo White Raven. Jeho umělecká dráha je dokumentována na četných CD nahrávkách od středověké hudby až po hudbu raného romantismu.