Musica Figurata - Slavnostní zahájení festivalu

Sobota/ Saturday 30.6. 2012 v 18:00/ 6:00 pm

Ambity želivského kláštera

Slavnostní zahájení festivalu/ Opening ceremony. Připomínka 100. výročí narození opata Víta Tajovského
Vernisáž fotografické výstavy, koncert, recepce/ Vernissage of photo exhibition, concert.
Vystavuje Pavel Hartl, emeritní přednosta plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici v Olomouci  (Tváře odjinud).
Hudební spolupráce Musica Cum Gaudio (Dietrich Buxtehude -  kantáty Jesu, meine Freude, Jubilate Domino, In te, Domine, speravi, Cantate Domino a další).
V ceně vstupenky 150 Kč je zahrnuto malé pohoštění a mimořádná večerní prohlídka kláštera s výkladem.

Letošní ročník festivalu je věnován 100. výročí narození významného našeho  opata Bohumila Víta Tajovského, který duchovní hudbu velmi miloval a velice se zasloužil o návrat hudebního života  do želivského premonstrátského kláštera. Připomínce opata Tajovského želivští premonstráti věnují nové naučné materiály (postery), které budou slavnostně odhaleny během zahájení. Postery budou novou součástí stálé expozice v ambitu kláštera.

 

Tváře odjinud - výstava fotografií

Emeritní přednosta plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici v Olomouci, Pavel Hartl, ‚český Steve McCury‘, se v rámci své profese díval zblízka do lidských tváří. Tato nutnost a potřeba se pro něj stala i koníčkem. Cestuje po celém světě, pozoruje a někdy i fotografuje lidské tváře. Ze své sbírky předkládá několik z nich – z Thajska, Bali, Paraguye, Papuy New Guiney, Trobrianských ostrovů, Austrálie, Kamerunu, Keni, Etiopie a Japonska.

 

Musica Cum Gaudio

Vznik souboru vykrystalizoval na sklonku roku 2008 z dlouhodobé hudební spolupráce jeho zakládajících členů, studentů Akademie staré hudby při FF Masarykovy Univerzity v Brně. Historicky poučená interpretace a její popularizace je jeho základní náplní a posláním. Soubor se  orientuje na duchovní hudbu 17. a 18 stol. katolické i protestantské provenience s akcentem na liturgickou vhodnost a pochopení tehdejší hudební praxe...

Uměleckým vedoucím souboru je Martin Šmíd.

Podrobně viz https://www.musicacumgaudio.com/